„Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”- napisał 400 lat temu William Shakespeare. A my? Czy mamy z tymi słowami jakiś związek? Żyjemy skromnie, mierząc się z trudami, smutkami i radościami codzienności i wspólnie pracując. Mijają dni, tygodnie, miesiące i lata...

       Lecz oto nagle, nieoczekiwanie, nam też, coś w duszy zagrało. Coś się zdarzyło... i tak oto powstał  nasz teatr. Teatr MY.

       Teatr „My”, jest jeszcze bardzo młody – rozpoczął działalność w 2012 roku.  W naszym artystycznym projekcie biorą udział pracownicy wolińskiego koła Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz  rodzice chorych dzieci. Całemu przedsięwzięciu daliśmy tytuł „Niepełnosprawność – nieoczekiwany gość”. Postanowiliśmy szerzyć podstawową wiedzę o niepełnosprawności. W czasie naszych spotkań opowiadane są prawdziwe historie, o tym jak niepełnosprawność pojawia się w rodzinach, jak przeobraża życie tych rodzin. Dwie odważne mamy: Bożena Daniluk, która ma syna z zespołem Downa oraz Magdalena Gniadek, mama chłopca z porażeniem mózgowym, prowadzą prelekcje poparte wystawą fotograficzną i prezentacjami multimedialnymi. Opowiadają o troskach, radościach, problemach w wychowywaniu niepełnosprawnych dzieci. I nie sądźcie, że są to wyłącznie smutne opowieści. Jest mnóstwo wzruszeń, refleksji, ale też radości...

      Już po pierwszych występach zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą formułę spotkań z widzami. Pojawiły się najprawdziwsze spektakle teatralne, wystawiane według scenariuszy pisanych albo adaptowanych przez Bożenę Daniluk.

  

Projekt

       W 2015 roku dyrektor ostromickiego OREW'u Agnieszka Grudzińska napisała projekt sponsorowany przez Fundację PZU, który pozwolił nam zdobyć dofinansowanie w wysokości 18 000 złotych. Pieniądze te zostały przeznaczone głównie na sprzęt elektroniczny oraz pokrycie kosztów przejazdów. Nasz teatr ma przecież w dużej mierze charakter objazdowy. Projekt nosi nazwę „Niepełnosprawność – nieoczekiwany gość”. Jego celem jest nauczenie młodych ludzi tolerancji i akceptacji osób niepełnosprawnych oraz pokazanie wartości bezpiecznego i zdrowego trybu życia poprzez poprowadzenie cyklu niekonwencjonalnych spotkań w szkołach i w domach kultury. W ramach projektu w styczniu 2016 roku wystąpiliśmy w nowogardzkim domu kultury oraz w Gimnazjum w Stepnicy. W lutym byliśmy w Racimierzu. W marcu 2016 roku wystąpimy jeszcze w szkołach podstawowych w Przytorze, Koniewie i we Wrzosowie.     

 

Wyjazdy 

       Teatr „My” jest tak dalece przyjazny widzom, że sam do nich dociera. Gościliśmy już w wielu uczelniach, szkołach, przedszkolach, kościołach, domach kultury oraz świetlicach wiejskich. Byliśmy nawet w więzieniu.

 

Poniżej prezentujemy, być może nieco niekompletną listę miejsc, które odwiedziliśmy:

  •  Świerzno
  •  Wrzosowo
  •  Przytór k. Świnoujścia
  •  Przybiernów
  •  Goleniów
  •  Szczecin
  •  Nowogard
  •  Wolin
  •  Ostromice
  •  Koniewo
  •  Międzyzdroje
  •  Racimierz
  •  Stepnica
  •  Troszyn
  •  Czarnogłowy
  •  Gostyń

 

Warsztaty teatralne

       W lutym 2016 roku wzięliśmy udział w szczecińskich warsztatach teatralnych „Teatr w terapii” organizowanych przez Centrum Kształtowania Umiejętności Społecznych Intellegere.

       W czerwcu wybieramy się do Łodzi na trzydniowe biennale „Teatr i terapia”.  Nasi widzowie będą mogli obserwować jak  się doskonalimy i jak rozwijamy swój warsztat.

 

Zapraszamy na przedstawiania naszego teatru. Teatru MY.

 

 

(-) Zespół

 

 

 

     Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

__________________________________

Przekaż 1% podatku

sprawdź szczegóły 

__________________________________

__________________________________

nabór na rok szkolny 2019/2020

sprawdź szczegóły

__________________________________

Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Odwiedzający

Dziś 164

Wczoraj 363

Tydzień 1816

Miesiąc 6973

Wszyscy 659198

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com