Spis treści

WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ

      Warsztat Terapii Zajęciowej w Wolinie powstał w grudniu 2009r. Celem warsztatu terapii jest doskonalenie, rozwijanie lub nabywanie umiejętności samoobsługowych życia codziennego, a także zaradności osobistej.

     Warsztat jest placówką, która stwarza osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji zawodowej lub społecznej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. (Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej).

     Osoby niepełnosprawne, które są uczestnikami warsztatu terapii mają możliwość uczestnictwa w różnych formach terapeutycznych, a także w szkoleniach zmierzających do uzyskania możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

     Zajęcia prowadzone są w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji biorąc pod uwagę możliwości i potrzeby psychofizyczne osób niepełnosprawnych.

     Każdy uczestnik przygotowywany jest do pełnienia roli pracownika również poprzez szkolenia.

     Podczas szkoleń z zakresu aktywizacji zawodowej uczestnicy uczą się przygotowania i napisania CV, listu motywacyjnego, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej z autoprezentacją- ze zwróceniem uwagi na ubiór i higienę osobistą oraz wymagane dokumenty; Ponadto uczestnicy poznają prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, zostają zapoznani z podstawowymi kwestiami z Kodeksu Pracy w szczególności dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych.


      Szkolenia te ukierunkowują do przygotowania uczestników do odbywania praktyk i stażów zawodowych poza WTZ, a w przyszłości do pracy na otwartym rynku.

      Pod okiem terapeutów uczestnicy prowadzą trening ekonomiczny w celu nauki i podtrzymywania umiejętności dokonywania zakupów, poznania wartości pieniądza, prowadzą plan oszczędnościowy oraz nabywają umiejętności dokonywania samodzielnych wyborów. Ponadto uczestnicy poznają urzędy i załatwiają w nich różne sprawy życia codziennego.

      Uczestnicy biorą udział w różnych wyjazdach rozwijających życie kulturalne tzn. wyjazdy do kina, teatru, wystawy, kręgle itd. A także sami angażują się w integrację społeczną organizując własne wernisaże i wystawy w gminie Wolin a także wychodząc poza ten obszar. Ważnym aspektem działalności WTZ jest umiejętność współpracy w grupie i z grupą oraz tolerancja niepełnosprawności uczestników.

       W warsztacie działa Rada Warsztatu (RW), składająca się z 5 uczestników wybranych w formie głosowania. Głosowanie jest jawne. Opiekunem Rady jest terapeuta wybrany pośród wszystkich terapeutów, który ma za zadanie wspierać i koordynować pracę RW. Rada daje możliwość uczestnikom zaangażowania się w życie placówki, dzięki czemu wykazują się odpowiedzialnością i zaradnością wynikającą z założonych zadań.

           Zadania Rady Warsztatu:

  • Organizacja imprez okolicznościowych,
  • Organizowanie różnego rodzaju wyjazdów takich jak wyjazd do kina, teatru itp
  • Współpraca z terapeutami,
  • Podejmują próby wyrażania własnych myśli i poglądów na tematy dotyczące różnych przedsięwzięć i funkcjonowania WTZ.

       Uczestnicy mają możliwość zapoznać się z profilaktyką zdrowotną, uzyskują informacje m.in. na temat: udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zachowania w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu człowieka, uczestniczą w pogadankach z zakresu szkodliwości działania alkoholu i tytoniu na organizm każdego człowieka.

     Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

__________________________________

Przekaż 1% podatku

sprawdź szczegóły 

__________________________________

__________________________________

nabór na rok szkolny 2019/2020

sprawdź szczegóły

__________________________________

Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Odwiedzający

Dziś 34

Wczoraj 249

Tydzień 976

Miesiąc 5048

Wszyscy 629665

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com