Dnia 11.03.2015r. w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z szeroko pojętą niepełnosprawnością. Pracownicy Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego z Przybiernowa, pod patronatem PSOUU koło w Wolinie przygotowali spotkanie, na którym odbył się spektakl pt.: „Dożywocie” autorstwa i reżyserii p. Bożeny Daniluk.

Aktorami byli pracownicy OREW w Przybiernowie.  Dalszą część spotkania zajęły prelekcje na temat: Zespołu Downa, którą prowadziła p. Bożena Daniluk, niepełnosprawności ruchowej, którą prowadziła p. Magdalena Gniadek oraz  autyzmu i  roli jaką pełnią Ośrodki Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawcze wygłoszone przez p. Marka Deję.

Ogólny tytuł spotkania:

„Niepełnosprawność – nieoczekiwany gość”

 Zobacz nagranie 

i jest kilkuletnią już kampanią szerzenia wśród społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży szkolnej wiedzy na temat niepełnosprawności, jej trudów, ale i radości.

Jak mówi p. Bożena Daniluk:

       Pomysł na scenariusz przyniosło życie. Własne doświadczenia, historie innych matek, sprawy, które się powielały. Świadomość, że nie tylko ja miałam takie przeżycia.

        Najpierw sielanka – oczekiwanie na narodziny skarbu, wszystko jak należy. I nagle gdzieś między sprzątającą osobą a prywatnymi rozmowami przez telefon, bez intymności,   bez opieki psychologa wiadomości zmieniające życie moje i mojej rodziny, mojego świata. Chciałam pokazać co przeżywają takie rodziny, z jakimi emocjami to się wiąże. Jak w jednej chwili zmienia i przewartościowuje się całe życie. A co oznacza tytuł… Bo od tego ważnego momentu zaczyna się dożywocie. Najpierw wydaję się jak wyrok w najgorszym więzieniu, a z każdą chwilą staje się najpiękniejszym, choć bardzo wymagającym macierzyństwem – rodzicielstwem.

        

      Uważam, że przesłanie jakie niesie ze sobą to przedstawienie może spełnić istotną edukacyjną rolę. Zwłaszcza jeśli chodzi o młodych ludzi – mówi Krzysztof Kreja, nauczyciel w gimnazjum w Świerznie. Ja zostałem bardzo poruszony spektaklem jak i podbudowany moimi uczniami, którzy w wielkim skupieniu chłonęli przekaz płynący ze sceny. Uważam, że takie spotkania są bardzo potrzebne i wartościowe. Młodzi ludzie, ale i również tak jak ja mający trochę więcej lat uczyliśmy się na tym spotkaniu tolerancji, akceptacji i otwartości na spotkanie z osobami niepełnosprawnymi.

 

Serdecznie dziękujemy za przybycie.

Bożena Daniluk

Magdalena Gniadek

Marek Deja

 

     Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

__________________________________

Przekaż 1% podatku

sprawdź szczegóły 

__________________________________

__________________________________

nabór na rok szkolny 2019/2020

sprawdź szczegóły

__________________________________

Wczesne Wspomaganie Rozwoju

Odwiedzający

Dziś 113

Wczoraj 353

Tydzień 1552

Miesiąc 7300

Wszyscy 649677

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com